Елена Ламанова - основатель компании Триллиум, первого в Украине Клуба Семейного Бизнеса |
Сімейний бізнес – це не просто бізнес для того, щоб прогодувати свою сім’ю, це дещо набагато більше. На словосполучення «сімейний бізнес» нині люди реагують по-різному: багато хто із зацікавленістю, а дехто – навіть агресивно. Але байдужим не залишається ніхто.
Різні люди мають різний досвід у бізнесі взагалі та в сімейному бізнесі зокрема.Якщо у Вас є потреба створити власний сімейний бізнес, залучивши до нього членів своєї родини, шукайте для поради та допомоги людей, що мають успішний досвід та позитивне мислення щодо цього питання.
Можливо і мій особистий досвід допоможе Вам та підтримає у Вашому благородному намірі – стати власником сімейного підприємства.
Думки про те, що в мене колись буде власна справа, приходили до мене неодноразово. Але щоразу мені здавалося, що це буде у майбутньому, не зараз.
Здавалося, що я поки ще не готова до створення власного бізнесу, у мене немає такого досвіду, та й особливо немає в кого навчитися – підприємців у нашій родині немає.
У свої 37 років я мала досвід роботи лише як найманий працівник, і хоча мене ніколи не лякала відповідальність за нові великі проекти та інших людей, розпочати власний бізнес я не наважувалася.
Не було такої рішучості і в мого чоловіка, з яким ми прожили на той момент 19 років, народили 2 чудових дітей, разом пройшли 15 років служби у військах стратегічного призначення і лише кілька років тому повернулися до цивільного життя у столиці.
Перший крок зробила саме я, жінка. Одного дня я зрозуміла, що нестерпно хочу якогось іншого життя для себе і своєї родини. Хочу отримати новий досвід, який могла б передати нашим дітям – досвід підприємництва. Хочу зробити щось особисте, значне – створити власний бізнес, реалізувавши свій накопичений потенціал та нашу з чоловіком давню мрію.
Я залишила стабільну роботу і, за підтримки чоловіка та дітей, розпочала свій шлях як підприємець.
Я заснувала маленьку тренінгову компанію, залучивши до роботи близьких родичів, спроможних за особистими характеристиками та фахом до роботи в нашому бізнесі.За плечима я мала багаторічний досвід навчання дітей та дорослих, успішний досвід роботи з управління персоналом у великих організаціях та з людьми у кризових ситуаціях та навіть досвід служби у військах стратегічного призначення.
Дуже швидко я зрозуміла: коли ти починаєш та ведеш власний бізнес, абсолютно будь-який досвід стане тобі у нагоді, усе піде на користь.
Те ж саме стосується і членів твоєї родини – у сімейному бізнесі кожен повинен бути готовий виконувати різну роботу, особливо на початках. Особливо цінним та життєво необхідним для бізнесу, насамперед, сімейного, є досвід роботи з різними людьми, уміння домовлятися та налагоджувати із ними конструктивні ділові відносини.Адже будь-який бізнес створюють та руйнують саме люди!
Перший місяць підприємницької діяльності був для мене найважчим, було страшно, незвично, хотілося за когось сховатись, адже у власному бізнесі потрібно відповідати за все самому. Потрібно було швидко навчатися підприємницькій справі, навчатися бути комерсантом, а не тільки майстром своєї професії. Потрібно було навчатися самій та одночасно навчати членів своєї сім’ї.Із самого початку мій чоловік допомагав мені вирішувати питання з оформленням підприємницької діяльності, реєстрацією назви підприємства, оформленням договорів з першими клієнтами, придбанням технічного обладнання, у нього це завжди добре виходило, йому це подобалося.
Згодом ми так і розподілили функції: я відповідаю за стратегічний розвиток нашого бізнесу, за створення нових навчальних програм та залучення клієнтів, а чоловік – за ведення документації, фінанси та матеріально-технічне забезпечення. Є певні функції також у наших дітей та племінників.
Нам як батькам хотілося би, щоб діти продовжили нашу сімейну справу і теж стали підприємцями у майбутньому. На відміну від нас – першого покоління підприємців, у них буде досвід роботи у сімейному бізнесі, який, сподіваємося, стане їм у пригоді. Але в них завжди буде вибір, чим саме займатися, вибір реалізувати саме своє покликання.
У сімейному бізнесі дуже важливо, щоб діти відчували, що мають свободу вибору.
Це дасть їм змогу зробити свій професійний та життєвий вибір свідомо та вільно, адже сімейний бізнес – це не просто робота, це спосіб життя всієї родини, який потребує від кожного відданості сімейним традиціям, великого терпіння та завзятої праці.Нині ми з чоловіком керуємо двома власними школами – Школою Лінійного Керівника та Школою Сімейного Бізнесу. Ці школи були створені як для початківців так і людей з досвідом – керівників підрозділів підприємств та організацій, власників малого бізнесу, які самостійно керують персоналом, власників сімейних підприємств та членів їх родин.
Керування людьми в колективі та власному бізнесі – це важлива робота, якій потрібно навчатися так само, як ми всі навчаємося бути фахівцями різних професій. Успішними нині стають лише такі керівники, які управляють свідомо та відповідально. А цьому потрібно навчатись на самому початку кар’єри і продовжувати своє навчання постійно.
Особливим для нас став проект із відкриття Школи Сімейного Бізнесу. Свого часу нам дуже не вистачало знань, щоб упевнено будувати сімейну компанію, а досвід інших не завжди був позитивним та придатним до використання.
Ця ситуація надихнула нас на те, щоб зібрати власників малих та середніх сімейних підприємств в Україні і членів їхніх сімей під одним дахом для обміну досвідом та спільного навчання. Так народився проект Школи Сімейного Бізнесу.
Незабаром, у травні 2011, відбудеться наш перший семінар для підприємців та співробітників у сімейному бізнесі, присвячений питанням організації та ведення сімейного бізнесу в Україні.
Темою нашої першої зустрічі стане питання принципової відмінності бізнесу сімейного від несімейного, розподіл функцій та обов*язків у сім*ї та бізнесі.
Від розуміння цих відмінностей з боку засновників бізнесу залежить, наскільки успішним буде початок бізнесу та його подальший розвиток. Наприклад, мета сімейного бізнесу полягає в тому, щоб забезпечити рівень і спосіб життя сім'ї у довгостроковій перспективі, накопичити капітал та передати його у спадок.
Тут має сенс додати, що капітал – це не лише гроші та майно, а й досвід, культура відносин, репутація сім’ї та ще багато іншого.
Водночас, мета бізнесу несімейного найчастіше – забезпечити якомога більший прибуток у короткостроковій перспективі, і, відповідно, завдання – виправдати очікування інвесторів.
Від цього надалі будують стратегію та тактику розвитку бізнесу, підбирають персонал із потрібними характеристиками та кваліфікацією, будують культуру компанії та формують пріоритети прийняття рішень.
Якщо цього не розуміти на початку створення бізнесу, можна легко наробити помилок, зруйнувати відносини і навіть втратити бізнес, отримавши негативний досвід.
Сімейний бізнес – це особлива форма підприємництва та праці членів однієї родини.
Такий бізнес має свої особливості порівняно з бізнесом несімейним, про які повинні знати власники сімейного бізнесу та їхні родичі, які працюють разом. Це дасть змогу родичам залишатися родиною, зберігаючи добрі та конструктивні відносини між собою, а бізнесу – розвиватися на радість засновника та його послідовників.Нині в Україні потрібно свідомо формувати культуру сімейного бізнесу, у якому особисто я бачу великий потенціал для подальшого розвитку нашої країни.
Олена ЛАМАНОВА, власник та директор компанії «Трілліум™», м. Київ
Комментариев нет:
Отправить комментарий